Advent harmadik vasárnapjának reggelén rápillantottam a naptárra, és megláttam, hogy december 13-a, azaz Luca napja van. Ezen a napon Szent Luciára emlékezünk, kinek neve a latin lux, azaz fény, fényesség szóból származik, éppen ezért fényhozó Szent Lucának is hívják. Hozzá imádkoztak a vakok, a szembetegségben szenvedők, de a földművesek, kézművesek, párnakészítők és varrónők is, mivel mind hegyes szerszámokkal dolgozott.
A Gergely-naptár bevezetése előtt ez volt az év leghosszabb éjszakája, a téli napforduló ideje, vagyis ezt követően kezdett növekedni a fény.
A Luca naphoz sok népszokás kapcsolódik, amelyek a jövő évi termést, időjárást, esetleg házasságot voltak hivatottak megjósolni. A népi hiedelmek szerint ezen a sötét napon a gonosz szellemek sem tétlenkednek, ezért van szükség egy kis rontásűzésre is. A népszokásokról bővebben itt olvashatsz.
Az első dolog, ami eszembe jutott erről a napról, az volt, hogy vajon mit szokás ilyenkor sütni. Utána is jártam a dolognak. A magyar néphagyomány szerint ezen a napon nem is szabad sütni, mert akit Luca tilalomszegésen kap, kővé is válhat. :) Akkor lássunk egy nem magyar süteményt! Így találtam rá Limara Pékségében a svéd Luca napi süteményre, a Lussebullar-ra. Nem túl édes, könnyen elkészíthető, így ideális a nagy karácsonyi hajrá előtt.
Hozzávalók:
· 50 dkg liszt (kb. 1/3 fehér liszt, 2/3 teljes kiőrlésű liszt)
· 1 zacskó porélesztő
· 75 g olv. vaj
· 2,5 dl langyos tej
· 70 g cukor
· csipet sáfrány (kurkumát használtam a színe miatt)
· szegfűszeg, fahéj (ezek eredetileg nem szerepelnek a receptben)
· csipet só
· 150 g natúr joghurt (eredetileg Kesella, kaukázusi kefírhez hasonló joghurt)
· 48 db. előzőleg megmosott, beáztatott mazsola
A lisztben elkevertem az élesztőt és a cukrot. A tejben megolvasztottam a vajat, összekevertem a fűszerekkel és a lisztre öntöttem. Hozzákavartam a joghurtot is, majd összegyúrtam. Kb. 10 percet dagasztottam, majd letakarva 30 percet kelesztettem. Előbb 4-részre, majd azokat 6-6 részre osztottam, így 24 db. sütemény lesz belőle. A kis gombócokat 20 cm hosszú rúddá nyújtottam, ezekből alakítottam ki a jellegzetes S alakot. A csigavonalak közepébe 1-1 szem mazsolát nyomtam. Így még további 30 percet kelesztettem és 15 perc alatt megsütöttem, amíg enyhén barnás lett.