Nyár vége és az ősz a betakarítás ideje. Na de a paradicsomé is? Úgy látszik, Csíkban, szabadföldi termesztéssel igen. :) A paradicsom érése szeptemberben robbant be igazán, hetente több dobozzal sikerült szedni minden fajtából. Közben a kert lassacskán kiürült.
A hónap elején még nagy mennyiségben termett a cukkini, a végén már csak heti egy-kettő érett. Viszont megszínesedtek az őszi virágok, a zsidócseresznye.
Megvan annak is az előnye, hogy még ilyenkor is sajátot ehet az ember. Sőt, érdemes a télre is gondolni, és eltenni néhány üveggel a napfény ízéből nedves dunsztban, sós vízben, egy kis házi zöldfűszerrel. Így majd karácsony napján is ehetünk a saját kertünk gyümölcséből. Az apró, piros és Moldvában elterjedt csángó paradicsomot és a perui kis sárgát sikerült így összeházasítani, egyelőre jól megférnek egymás mellett. Ahogyan Kányádi Sándor is megénekelte Dél keresztje alatt című versében:
"az indián és a néger
tüzet rakni éppúgy térdel
mint a hargitán a pásztor
számolni ujjain számol
különbség ha van az égen
itt a göncöl jön föl este
fölöttük a dél keresztje"
Ilyenkor már gondolnunk kell a jövő évre, kezdjük mindjárt a magfogással. Egy kiszemelt, szép, egészséges cukkinit fogyaszthatóvá válása után még két hónapig a száron hagytam, hogy beérlelje a magjait. A korábban vékony, zöld héja megkeményedett, már nem lehetett körömmel nyomot hagyni rá, sőt, felvágni is nehéz volt. Belseje sárgássá érett, és jó nagy adag magot tehettem belőle félre. A háttérben Marci cica segített. :)
A paradicsomfajták közül egyelőre négy magjait tettem félre: a fekete zebráét, a koktélét, a csángóét és a peruiét. A Napfényes méhecske nem volt annyira finom, az óriási ökörszívnél inkább egy valamivel kisebb fajtát keresek jövőre, az oregoniból még megpróbálok félretenni, ha sikerül, és jövőre újabb fajtákat is kipróbálok majd. A jövő évi tervekről és az idén levont következtetésekről talán majd november elején írok. :)
És akkor hogyan is zajlik a magfogás? (Először is, egy rövid időre tekintsünk el a kerti tevékenységek áthallásos voltáról, vagy éppenséggel ne, hiszen itt tulajdonképpen növények, adott esetben állatok szaporításáról van szó.) Kiválasztjuk a lehető legszebb, teljesen egészséges és beérett terméseket, amelyek már puhák és színesek. (Egy piros paradicsomnál érhető, hogy azért sárga, mert még zöld, de egy zöld az csak simán zöld, ott szemre kevésbé lehet ítélni.) Vágjuk fel kettő vagy négy cikkre, és egy kis pohárba húzzuk ki a kocsonyás belsejét. Töltsünk rá kevés vizet, majd kb. három napra hagyjuk erjedni. A poharakat nem árt előtte felcímkézni. A három nap alatt tartsuk meleg helyen, többször kavargassuk meg, miközben a cucc megerjed. Nem lesz jó szaga, ez tény, de így könnyebben eltávolíthatjuk a magokról a kocsonyás réteget, amelynek csírázást gátló hatása van. Elméletileg a csírázásra nem alkalmas magok ez idő alatt feljönnek a víz tetejére, így nem rontják majd az arányt. (Megjegyzem, nálam nem jöttek fel, és nem hiszem, hogy azért, mert minden magocska olyan kiváló lenne.) Szűrőben, erős vízsugár alatt mossuk át a magokat. Nem jön le róluk minden teljesen, de már jobb, mint volt. Újságpapíron vagy papírtörlőn (ehelyett amúgy inkább használjunk törlőrongyot a konyhában) szárítsuk kb. egy hétig, de ez a levegő páratartalmától is függ. Továbbra is figyeljünk, hogy tudjuk, mit szárítunk. Utána mehet kis papírtasak(ok)ba.
A rekorder paradicsom 60 dkg lett és nagyon finom. :) Már azt hittem, sosem fog beérni, végül egész hamar sikerült neki. Ennek dokumentálása Csoki kutya hatható segítségével és kacsintásával történt.
Mindeközben elkészült az újabb ágyás, kihordtam az újságpapírral letakart fűre a komposztot, letakartam a frissen vágott fűvel.
A körömvirág még egész szeptemberben szépen muzsikált, készült belőle krém és teának is sokat tettem száradni.
Közben elkezdett érni az alma is, folyamatosan lehet szedni a hullottat, októberben talán már a fán maradó épekre is engedélyt kapunk. :)
Szeptember végére, október elejére lecsendesedett a kert. Megérett a sütőtök (azaz a szomszéd szerint megérett mindkét hozzá átmászott példány, mert már levágva találtuk a kertben a nagyobbikat).
Októberben még lesz pár adag paradicom, aztán áttérhetünk a kert télre való felkészítésére. Jöhet a levélgyűjtés, mulcsolás, metszés. November közepéig még bőven akad tennivaló egy kisebb konyhakertben is.